Nazywam się Sergiusz Prokurat. Mam kilka pasji – wśród nich znajdują się ekonomia, zarządzanie, podróże, rynki finansowe oraz słowo pisane.Połączeniem tych kilku elementów jest ten blog.

Jestem doktorem nauk ekonomicznych. Obecnie pracuje jako wykładowca w Wyższej Szkole Gospodarki Euroregionalnej (Polska), Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania (Polska), gdzie prowadzę w języku angielskim zajęcia z pograniczna nauk ekonomicznych oraz praktycznych metod zarządzania. Poza tym wykładam także na Universidad de Jaume I w Castellon (Hiszpania), Universidad de Granada (Hiszpania) oraz studiach MBA organizowanych przez ISG Paris i EUE. Jestem ekspertem i Dyrektorem Centrum Studiów Polska Azja (CSPA), które założyłem wraz z Radkiem Pyfflem w 2008 roku. Zajmuję się w nim Azją Południowo-Wschodnią (w tym m.in. Indonezją, Malezją i innymi krajami azjatyckimi). Jestem również założycielem Międzynarodowego Centrum kreatywnej destrukcji im. J.Schumpetera (SCCD), które działa w Polsce, Hiszpanii, Ameryce Południowej, USA, UK.

Ponad to realizuje mnóstwo innych projektów (biznesowych i naukowych).

O ProEconomics

Sądzę, że w Polsce wszyscy słodzimy sobie za bardzo i niepotrzebnie nadmiernie rozpływamy się nad naszym lokalnym specjałem – „słodką zupą”. Uważam, że brakuje mediom zainteresowania tym co dzieje się poza Polską. W szczególności zainteresowania rynkami wschodzącymi, trendami gospodarczymi oraz zmianami jakie mają miejsce na świecie. O tym jest ten Blog! Do tego dodaje trochę rzeczy, które mnie osobiście interesują (zarządzanie, marketing, nowe media, Azja) – a co mi tam!

Wychodzę z założenia, że lepsza zupa za słona niż za słodka. Tej drugiej nie da się zjeść. To dlatego z ekonomistów słodkowodnych i słonowodnych preferuję argumenty tych ostatnich. Nie słodzę, a mogę dosolić ! Publicznie odbywało się to m.in. w mediach (TVN, TVN24, TVN CNBC, POLSAT, TVP oraz w radio m.in. w Jedynce, w Trójce, TOK FM i innych).

Wykształcenie

Skończyłem historię na Uniwersytecie Warszawskim, europeistykę na Uniwersytecie Warszawskim, studia MBA w Wiener Institut/PAN oraz studia z zakresu zarządzania infrastrukturą IT/Project Management na Politechnice Warszawskiej. Studiowałem także w Indonezji oraz w CESLA na Uniwestytecie Warszawskim. Posługuję się jezykiem angielskim, hiszpańskim oraz indonezyjskim. Uwielbiam się rozwijać i czytać książki – uważam, że najwięcej nauczyłem się wcale nie na studiach !

Posiadam certyfikaty biznesowe: PMP, PRINCE2 Foundation, PRINCE2 Practitioner, ITIL Foundation, MOR Foundation, Six Sigma.

PMI_PMP_logoPrince2itil-logo1pobrane

 

Doświadczenie zawodowe

Przez kilka lat prowadziłem własną firmę (import-eksport z Azji) – mieszkałem w Azji, a konkretnie sprowadziłem do Polski kilkadziesiąt kontenerów oraz doradzałem jak radzić sobie z importem z krajów takich jak Indonezja czy Chiny. Zajmowałem się także szkoleniami, pracowałem jako trener oraz dawałem publiczne wykłady. Ponad to pisałem analizy – jako analityk, konsultant z zakresu ekonomii i zarządzania pracowałem bezpośrednio m.in. dla BDO, CitiBanku, AIP, PP, ICAN Institute, Harvard Business Review.

Moje felietony, artykuły oraz spisane myśli pojawiały się w: m.in w: „Harvard Business Review”, „Wprost”, „Gazeta Bankowa”, „Gazeta Finansowa”, „Metropolia Bussiness Magazine”, „Rynki Zagraniczne”, „Stosunki Międzynarodowe”, „Mówia Wieki”, “Proseed”, „National Geographic Traveler”, „Nowy Dziennik” (USA), “Najwyższy Czas”, “Kontrateksty”, „Dziennik Gazeta Prawna”, „Rzeczpospolita”, „Focus Historia”.

Jestem także autorem kilkunastu artykułów naukowych. Moje profile na serwisach naukowych:

ResearchGate

Academia

Google Scholar