Niskie i ujemne stopy procentowe – komu właściwie służą?


Ujemne stopy procentowe zwiększyły ryzyko związane z inwestycją kredytową. Może to okazać się niekorzystne dla branży kredytowej. Jednak złe kredyty mogą być dobre dla banków, jeśli są zaciągane, gdy stopy procentowe są niskie.

Gdy obowiązują ujemne stopy procentowe, cena pieniądza wynosi zero, co sprawia, że zaciąganie kredytów jest bardziej atrakcyjne dla kredytobiorców. To świetna sytuacja dla pożyczkodawców internetowych i małych firm, które potrzebują gotówki pod ręką, ponieważ uzyskują znacznie niższe stawki niż te oferowane przez banki.

Ujemne stopy procentowe to dobra rzecz. Zmniejszają koszty oszczędzania pieniędzy i zachęcają do oszczędzania osobistego.

Banki staną przed nową rzeczywistością z niskimi i ujemnymi stopami procentowymi. W końcu w przyszłości banki nie będą mogły oferować kredytów spłacanych po atrakcyjnych oprocentowaniu.

Gdy stopy procentowe są już ustalone, a banki zarabiają, tym niższe stawki, a więc tym więcej pieniędzy jest dostępnych na pożyczki.

Oznacza to, że coraz więcej osób może otrzymać pożyczki, ale także coraz większa liczba pożyczkobiorców. Spowodowało to ogromne zakłócenia w wielu dziedzinach.

Jest to zjawisko wywołane przez człowieka. Zadaliśmy sobie pytanie, czy to zjawisko będzie się zmniejszać w miarę upływu czasu, czy może je odwrócić i ponownie stać się czymś pozytywnym. Uważamy, że ujemne stopy procentowe mogą być postrzegane jako atak na nierówności, ponieważ oznacza to, że mniej pieniędzy zarabiają ci, którzy nadal są w stanie je zarobić, podczas gdy są tylko ci, którzy w ogóle nie chcą zaciągać kredytu!

Niskie i ujemne stopy procentowe mogą być dobre dla gospodarki niektórych krajów, takich jak Wielka Brytania. Jednak wiele osób nie jest z tym w porządku, ponieważ jest to absolutne odwrócenie tradycyjnej filozofii ekonomicznej.

Główny problem z niskimi i ujemnymi stopami procentowymi polega na tym, że pożyczkobiorcy są bardziej ostrożni w pożyczaniu pieniędzy, zwłaszcza na większe kwoty. Dlatego banki mają tendencję do naliczania wyższych oprocentowań kredytów niż wcześniej (na przykład 1% kredytu teraz byłoby 2,9%). Może to również prowadzić do podejmowania przez kredytobiorców ryzyka, którego w innym przypadku nie podjęliby wcześniej (tj. bez ograniczeń).

Można powiedzieć, że w przeszłości ujemne stopy procentowe były dobre dla banków. Ale w dzisiejszych czasach tak już nie jest. Powodem jest to, że obecnie istnieje więcej alternatyw dla kredytów bankowych (np. kredyty gotówkowe), a banki w pierwszej kolejności mają mniejszą potrzebę ich udzielania. Ujemne stopy procentowe sprawiły, że bankowość wydawała się mądrą rzeczą, ale teraz te umiarkowane stopy są postrzegane jako coś, co powoduje, że ludzie tracą pieniądze z powodu swoich inwestycji.

Ujemne stopy procentowe mają pewne zalety, szczególnie dla osób, które zainwestowały w akcje banków. Ceny tych akcji gwałtownie rosły w okresie ujemnych stóp procentowych, a także motywują je do dalszego inwestowania w nie, jeśli obecnie mają niskie wartości. W ten sposób ich inwestycje przyniosą im wyższe zwroty niż nawet przeciętne inwestycje o wysokim ryzyku, ponieważ ceny spadają w czasach dużej niepewności i zmienności (takich jak dzisiaj). Zyskają również lepsze zwroty przy mniejszym ryzyku: gdy gdziekolwiek występuje niepewność lub zmienność, inwestorzy mają tendencję.

Ponieważ niskie i ujemne stopy procentowe są wprowadzane przez Bank Centralny Banku Anglii, brytyjski Urząd ds. Usług Finansowych i inne organy regulacyjne na całym świecie, musimy sprawdzić, czy mogą one przynieść społeczeństwu pozytywne korzyści.

Niektórzy błędnie uważają, że jeśli stopy procentowe są niskie, pożyczanie byłoby tanie. To nie jest to regułą.

W ostatnich latach wiele osób szukało tańszych kredytów na zakup domów i innych nieruchomości. Trudno im było, ponieważ stopy procentowe z czasem spadały, a banki obniżyły swoje opłaty, aby sprostać temu zapotrzebowaniu. Osoby o niskich lub ujemnych dochodach stały się bardziej przystępne dla osób o niskich lub ujemnych dochodach, aby pożyczyć pieniądze na swoje konta bankowe bez własnej winy, ale prawda jest taka, że prawie wszyscy pożyczkobiorcy prawdopodobnie zapłacą więcej niż potrzebują na dłuższą metę z powodu opóźnienia w płatnościach i rosnące stopy procentowe